You are currently viewing Clubul Basarabencelor din România, prezent la Garden Party-ul de la Palatul Elisabeta (FOTO)

Clubul Basarabencelor din România, prezent la Garden Party-ul de la Palatul Elisabeta (FOTO)

Clubul Basarabencelor din România a avut onoarea de a participa la Garden Party-ul organizat la Palatul Elisabeta, cu ocazia sărbătorii naționale de 10 Mai — Ziua Regalității. Cu acest prilej a avut loc un eveniment deosebit care, în 2026, marchează 160 de ani de la fondarea Casei Regale și a statului român modern, fiind dedicat atât României, cât și Republicii Moldova.

Prezența noastră la acest eveniment simbolic a fost mai mult decât o participare — a fost o reafirmare a legăturilor profunde dintre cele două maluri de Prut, prin oameni, valori și tradiții duse mai departe cu grijă și respect.

Într-un gest plin de emoție și semnificație, Clubul Basarabencelor a oferit Majestății  Sale Regale, Principesa Margareta un dar special: o geantă realizată din Polog, o țesătură autentică lucrată manual la război, după o tehnică rară, specifică sudului Republicii Moldova. Darul a fost oferit de Majestății Sale de Nadia Darie, președintă CBR: Rusanda Davideanu, Vicepreședintă CBR; precum și de creatoarea acestui accesoriu – Viorica Pușcaș, membră CBR și creatoare Polog Atelier.

Prin acest dar, am dorit să ducem mai departe o poveste — aceea a unui meșteșug pe cale de dispariție, pe care alegem să îl păstrăm viu. Pologul nu este doar o stofă, ci o moștenire culturală, un simbol al răbdării, al feminității și al tradiției transmise din generație în generație. Viorica Pușcaș duce mai departe aceasta misiune, moștenită din generații și transmisă cu sfințenie din mamă în fiică.

Misiunea noastră rămâne aceea de a susține și promova valorile autentice ale comunității basarabene, de a crea punți între trecut și prezent și de a transforma tradiția în inspirație pentru viitor.

Într-o lume care uită repede, noi alegem să păstrăm.

Lasă un răspuns